אהרן רזאל לא מפסיק להפתיע. בימים אלה ממש החלו לומדי הדף היומי ללמוד את מסכת 'מועד קטן' וכבר משחרר אהרן שיר- סיפור – יצירה בשם "מועד קטן דף ז" ! כל מי שהספיק לשמוע, נשאר עם דמעה ומוכן להעיד שזו עוד יצירת מופת מעולמו היצירתי של אהרן רזאל. בסינגל החדש חוזר אהרן להשראה הגדולה שלו: ר' שלמה קרליבך. גם כאן, כמו בשיר 'הגיבן  הקדוש' שהפך לשיר קלאסי והשפיע על חייהם של אלפים, המקור הוא סיפור של ר שלמה'לה.

 

השיר מביא את סיפורו של ניצול שואה המתאר את דודו ה'תלמיד חכם', שלא הפסיק ללמוד גם במחנות המוות, כיוון שהכיר את הגמרא בעל פה. לילה אחד, מעיר אותו הדוד. הוא יודע שזהו יומו האחרון ובקשה אחת לו: "אנא סיים את המסכת בשבילי!".

"כנכד של ניצולי שואה וכיהודי המתרגש ממסירות נפש של לימוד תורה, המסר בסיפור כל כך חזק וכל כך מחזק שהייתי חייב לשתף את העולם עם הדמעה שבשיר: 'ששת המיליונים הקדושים מבקשים מאתנו: סיימו את הספרים שלא סיימנו'…" (מתוך השיר)

 

ביום שבו פגשתי את הדוד שלי ר' שלום, החיים במחנה קבלו תקוה. עם עוד פרוסה של לחם שנתן לי משלו, מִלת עִדוד, או נחמה.

דודי חסיד קוז'ניץ מהעולם שכבר נחרב, שרדנו שם יחדיו כמעט שנתיִם ימים. את מה שאספר כאן לאיש עוד לא סִפרתי, אך למען הדורות הבאים:

 

לילה אחד, הוא העיר אותי משנתי, העיר אותי ואמר לי:

"דע לך שאתה, אתה לבדך, תִּשָּאר מכל המשפחה.

ויש לי הרגשה, שמחר כבר לא אהיה.

וזוהי בקשתי האחרונה:

כידוע לך, אני יודע את כל הגמרא, בעל פה, מִלה במִלה.

ומיום שנכנסתי לאושוִיץ, לא הפסקתי ללמֹד,

היום אני אוחז במסכת "מועד קטן",

אני מעריך שעד מחר אגיע לדף ז' עמוד א'.

אני מבקש ממך, אם הקב"ה יעזֹר לך ותצא מכאן חי,

אני משביע אותך: אנא סיֵּם את המסכת בשבילי!"

 

ששת המליונים הקדושים מבקשים מאתנו:

סַיְמו את הספרים שעוד לא סִיַּמנו!

אנא העבירו את המסר הזה לַיְלדים שלכם!

אני מבקש ממך, אם הקב"ה יעזֹר לך ותצא מכאן חי,

אני משביע אותך: אנא סַיֵּם את המסכת בשבילי!


אנא סַיֵּם את המסכת בשבילי!

מכאן האתגר לימינו אנו:

בימים אלה לומדי הדף היומי עוסקים במסכת מועד קטן, המסכת שהדוד מבקש מאחיינו בסיפור לסיים עבורו, כי הוא כבר לא יהיה בין החיים. אהרן רזאל שמרגיש זכות להוציא את השיר בימים אלה לעולם, מצפה ומקווה שעוד יהודים יקבלו השראה מהסיפור הקדוש הזה ויסיימו את המסכת לזכר אותו דוד הי"ד, מהסיפור המרגש של רבי שלמה…

מילים: רבי שלמה קרליבך | לחן ועיבוד: אהרן רזאל | הפקה מוסיקלית: אבי טל | איור: שלהבתיה זיס צילום, עריכת וידאו-ארט: נרטיב סטודיו לסרטים  

 

לכניסה לשיר המלא הביו טיוב לחצו כאן

 

אהרן רזאל
מועד קטן 1920. צילום: יח"צ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.